Profil školy
Informácie o škole
Budova školy, ktorá bola otvorená pred 56 rokmi, sa nachádza v lokalite známej ťažbou soli a historickými tradíciami, obklopená zeleňou a vysadenými stromami. Zabezpečujeme školskú dochádzku pre žiakov z mesta i z pričlenených obcí.
Využívame odborné učebne biológie, techniky, chémie, fyziky, jazykov, IKT (dielne na technickú výchovu, dve jazykové učebne, chemické laboratórium, tri počítačové miestnosti s internetom ). Vyučujeme cudzie jazyky: anglický (na 1. a 2. stupni), nemecký, ruský, taliansky (na 2.stupni). Interaktívne tabule v špeciálnych učebniach i v jednotlivých pavilónoch na 1. a 2. stupni pomáhajú v modernizácii výučby.
Zrekonštruovali sme telocvičňu, súčasťou ktorej je posilňovňa pre žiakov. Na multifunkčné ihrisko si žiaci môžu prísť zahrať futbal aj vo voľnom čase. Športové hry ako voliteľný predmet pre 5. a 6. ročník.
Ponúkame širokú paletu záujmových útvarov zameraných na šport, jazyky, poznávanie okolia, historický, spevácky, tanečný (súbor Fertuška), výtvarný, šachový, strelecký, ... Naši žiaci dosahujú úspechy v šachu, výtvarnej výchove či v športe na celoslovenských i medzinárodných súťažiach . V školskej knižnici pravidelne aktualizujeme knižný fond.
Žiaci sa zúčastňujú lyžiarskeho a plaveckého výcviku, školy v prírode, na exkurziách spoznávajú Slovensko i zahraničie( Maďarsko, Poľsko ). Škola získala štatút Cvičnej školy Prešovskej univerzity ;slúži ako elokované pracovisko Základnej umeleckej školy vo Veľkom Šariši.
Školská jedáleň je zapojená do projektov Školské ovocie, Školské mlieko, žiaci sa sami obsluhujú zo šalátových pultov. Na škole pracuje výchovná poradkyňa, špeciálna pedagogička a školská psychologička.
Celková profilácia a ciele školy
- Poslaním školy je vychovávať a vzdelávať žiakov, ktorí budú chápať seba a iných, budú schopní tvorivo a kriticky myslieť, riešiť problémy a dokážu vyjadriť ocenenie a uznanie.
- Hlavnou prioritou školy je kvalitný výchovno-vzdelávací proces s dôrazom na rozvoj jazykovej komunikácie, kreativity, zdravého sebavedomia s využívaním netradičných, aktivizujúcich a efektívnych foriem a metód výučby v cudzích jazykoch
( ANJ,NEJ,RUJ a TAJ).
- Chceme vychovávať mladých ľudí, ktorí budú mať radosť zo života a uplatnia sa v ňom.
- So zvýšenou pozornosťou predchádzať negatívnym vplyvom súčasnej doby ako sú drogy, teror a násilie, kriminalita, záškoláctvo, šikanovanie, nenávisť a podobne.
- Cieľavedome sa podieľať na vytváraní bezpečného, zdravého, ekologicky čistého a estetického prostredia školy.
- Zapojiť sa do programov, súťaží podporujúcich zdravie a Zdravú školu.
- Materiálnymi hodnotami sa podieľať na vytváraní vhodných podmienok pre pokojnú a tvorivú prácu našich žiakov, pedagógov a ostatných zamestnancov školy.
- Aktívne podporovať talentovaných a nadaných žiakov, individuálnym prístupom a zapájaním do súťaží, korešpondenčných kvízov a predmetových olympiád na školských, okresných, krajských, celoslovenských kolách.
- Zvyšovať kľúčové kompetencie a zručnosti v prírodovednej a informačno-technologickej oblasti s využívaním Internetu vo vzdelávaní.
- Zvýšenú pozornosť budeme venovať slabo prospievajúcim žiakom v spolupráci s rodičmi, s CPPP a individuálnym prístupom zvyšovať ich vzdelávaciu úroveň.
- V ŠKD sa usilovať o zabezpečenie duševného a telesného vývoja detí, o rozvíjanie mravnej, etickej, estetickej a telesnej kultúry. U detí pestovať morálno-vôľové vlastnosti, citovú výchovu, utvárať dobré vzťahy medzi chlapcami a dievčatami, medzi vekovo rozdielnymi deťmi .Formovať kladný vzťah k práci, viesť ich k ochrane životného prostredia.
- Vytvárať vhodné podmienky pre rôznorodú záujmovú činnosť žiakov školy.
- Úzko spolupracovať s Radou školy, Radou rodičov, s MsÚ a ostatnými organizáciami v meste pre sústavné vytváranie čo najlepších podmienok a zvyšovanie celkovej úrovne školy.
2. Tematické úlohy školy
Úlohou školy bude rozvíjať kľúčové kompetencie žiakov tak,
- aby získali vzdelanie podľa zákona,
- aby získali kompetencie pre ďalšie štúdium,
- aby ovládali dva cudzie jazyky a vedeli ich používať,
- aby sa naučili problémy identifikovať, analyzovať a riešiť,
- aby rozvíjali manuálnu zručnosť, tvorivé schopnosti,
- aby posilnili úctu k rodičom a ostatným osobám, ku kultúrnym a národným hodnotám, k štátnemu jazyku a kultúre,
- aby získali úctu k základným ľudským právam a slobodám,
- aby boli pripravení na život v duchu porozumenia a znášanlivosti, priateľstva medzi národmi, národnosťami a etnickými skupinami v duchu náboženskej tradície,
- aby rozvíjali a kultivovali svoju osobnosť a celoživotne sa vzdelávali,
- aby sa naučili kontrolovať svoje správanie, starali sa o svoje zdravie, poznali princípy zdravej výživy,
- aby cieľavedome rozvíjali šport, telesnú kultúru, aby pohyb považovali za súčasť svojho dňa.
- vo výchovno-vzdelávacom procese vychádzať z analýzy dosiahnutých výsledkov z predošlých rokov, zo záverov z poslednej kontrolnej činnosti ŠŠI a vlastných kontrolných zistení.
3. Prípravný ročník s narušenou komunikačnou schopnosťou na ZŠ Lesnícka 1, Prešov:
- individuálna logopedická intervencia
- celodenný rozvoj komunikačných zručností
- zraková stimuláciu pomocou hier, cvičení, pracovných listov
- sluchovú stimuláciu prostredníctvom hudby „šitej“ každému dieťaťu na mieru
- rozvíjanie predmatematických a matematických predstáv – pravo – ľavá orientácia na sebe a v okolí, priestorová orientácia, odhad, poznávanie čísel, logické úlohy, matematické operácie, základné geometrické tvary ...
- rozvíjanie grafomotoriky, jemnej a hrubej motoriky
- fonematické uvedomovanie podľa Eľkonina – ide o originálny teoreticky zdôvodnený a prepracovaný program. Fonematické uvedomovanie je schopnosť vedome narábať so segmentami slov, uvedomiť si zvukovú štruktúru slov, identifikovať poradie zvukov reči, uskutočniť hláskovú analýzu a syntézu, a to ešte skôr, ako sa dieťa naučí čítať
- rozširovanie predčitateľských zručností
- vyučovanie Anglického jazyka metódou Jolly Phonics
- bilaterálna integrácia - ide o pohybový program vychádzajúci z vývinových cvičení.
- Orofaciálna stimulácia- uvoľňovanie a precvičovanie svalových skupín zameraných na uvoľnenie a zlepšenie artikulácie.
- Bazálna stimulácia- vhodná pre žiakov s ADHD, ADD, ADHD či VPU
- Diagnostika metodikou Sindelar
- Diagnostika a terapia metódou EEG Biofeedback
- veľa rozvíjajúcich hier, aktivít, kreslenia, maľovania, skladania, spievania, zážitkového učenia a hrania sa s využívaním prvkov Montessori pedagogiky
- prvky Muzikoterapie, animoterapie a arteterapiepriamo vo vyučovacom procese
- pravidelné konzultácie, cvičenia a terapie so skúsenou školskou psychologičkou a špeciálnymi pedagógmi priamo na škole.
- Okrem triedy majú žiaci k dispozícii aj bezpodnetovú miestnosť
- Priamo v budove školy má vysunuté pracovisko ZUŠ, ktorú žiaci môžu navštevovať v rámci ŠKD bez toho, aby boli zaťažovaní rodičia
- Špeciálno-pedagogické, logopedické a psychologické vyšetrenia sú realizované v škole, čím sa snažíme odbúrať zaťažovanie rodičov s cestovaním a zabezpečovaním termínov.