- 23.02.2024
Zdravý úsmev aj vďaka mliečnym výrobkom
Zdravý úsmev aj vďaka mliečnym výrobkom
Text:DV
Zuby si treba umývať, to vieme azda všetci. Ideálne po každom jedle, čo však v škole, ale ani na pracovisku nie je možné. Preto si ich majú deti i dospelí čistiť aspoň dvakrát denne. Všetko potrebné o zúbkoch si povedali žiaci v treťom ročníku na ZŠ Lesníckej v Prešove. Súčasťou stretnutia s dentálnymi hygieničkami však bola aj malá ochutnávka mliečnych výrobkov. Veď roky sa rok po školách šíri frazeologizmus, že kto chce silný byť, musí veľa mlieka piť. Silu potrebuje aj náš chrup, preto bolo chrupy-chrup a potom mňam!
Slovíčko mlieko sa ukrýva aj v našej ústnej dutine. Deti totiž majú tzv. mliečne zúbky. Tie postupom času vypadávajú a menia sa na trvalý chrup. Aby boli zúbky detí i dospelých stále zdravé, telo potrebuje vápnik. Ideálnym zdrojom vápnika a fosforu sú potrebné pre udržanie zdravia kostí a zubov. Mlieko je skvelé aj na svalové kontrakcie či pre zrážanlivosť krvi. Vápnik je najviac zastúpený minerál v ľudskom tele. Z jeho zásob telo robí prestavbu kostí, v ústnej dutine vápnik slúži na výrobu skloviny a dentínu.
Súčasťou mlieka je aj kazeínová bielkovina, ktorá vytvára na povrchu našich zubov ochranný film, ktorý ich chráni pred kazom. Mlieko pomáha neutralizovať návaly kyseliny alebo cukru. Po jedle alebo občerstvení je teda mlieko vhodný nápoj na posilnenie. Mliečny výrobok po zjedení stimuluje tvorbu slín, ktoré vďaka svojmu zloženiu majú antimikrobiálne vlastnosti a neutralizujúcu schopnosť. Sú nápomocné pri prevencii zubného kazu a ochorení ďasien.Kedy nepiť mlieko?
Mlieko zubári neodporúčajú piť tesne pred spaním. Najväčšia katastrofa nastáva, keď si zuby človek pred spaním neumyje. Mliečne bielkoviny a cukry totiž pôsobia rovnako, akoby sme zjedli pred spaním lízanku alebo cukríky. Prispejú k tvorbe zubného kazu, poškodeniu skloviny a dentínu zuba. Budú mať teda presne opačný efekt, ako by sme očakávali, ak si mlieko dáme počas inej časti dňa.6 tipov na dobrú a efektívnu dentálnu hygienu
- Znížte spotrebu sladkých a kyslých potravín a nápojov, na maximálne štyrikrát denne a na nejaký čas ich obmedzte.
- Nečistite si zuby hneď po jedle, pretože vaše zuby budú mäkšie od kyseliny a cukru.
- Používajte žuvačky bez cukru a namiesto bublinkových nápojov pite vodu a mlieko. Pamätajte, že nápoje „bez pridaného cukru“ stále obsahujú svoje prirodzené cukry.
- Čistite si zuby dvakrát denne fluoridovou zubnou pastou. Po čistení vypľujte a neoplachujte vodou, pretože tak zostane na zuboch rezervoár fluoridu.
- Denne čistite medzizubné priestory pomocou medzizubných pomôcok, ako sú nite a medzizubné kefky.
- Fluoridová ústna voda môže byť užitočná, ale používajte ju inokedy, teda v iný čas, keď si čistíte zuby pastou.
- Naspäť na zoznam článkov