- 06.02.2019
Deň bez mobilu
6. február je Medzinárodným dňom bez mobilu. Pre moderného človeka žijúceho vo vyspelom svete je dnes takmer nemožné prežiť deň bez svojho smartfónu. V priemere sa na svoje zariadenia pozrieme približne 100krát za deň. Viete si spočítať, koľkokrát ste sa dnes rozprávali s vaším priateľom, kolegom, alebo príbuzným? Bude to určite menej ako počet skontrolovaní vášho mobilného miláčika.
Ako vznikol deň bez mobilu?
Za vznikom svetového dňa bez mobilu stojí francúzsky spisovateľ PhilMarso, ktorý v roku 1999 napísal prvú knihu o „vrahovi bez mobilu“ s názvom Tueurdeportablesans mobile apparent. Jeho zámerom bolo zvýšiť povedomie o stúpajúcej závislosti na mobilných zariadeniach. Prvýkrát sa tento deň oslavoval v roku 2001 a v povedomí ho majú najmä obyvatelia severských krajín, Kanady, Španielska či Švajčiarska.
Miesto ustavičného „čumenia“ do displejov smartfónov a tabletov je príjemné jeden deň nechať oči oddýchnuť a skôr si vyraziť s priateľmi von, ísť sa prejsť do prírody,prečítať si knihu alebo si zašportovať. Určite je to lepšia aktivita ako nezmyselne sledovať životy druhých ľudí na sociálnych stránkach.
Ľudia sa stali závislými od mobilov v podstate už odvtedy, ako ovládli trh, no smartfóny, respektíve inteligentné telefóny, to celé vyhrotili. Internet v nich nahrádza komunikáciu zoči-voči, rôzne aplikácie nás učia cvičiť, variť či učiť sa cudzí jazyk. Niežeby to nebolo výhodné, no stále existujú veci, ktoré nedokážu ani tie najmodernejšie telefóny alebo ich aspoň nikdy dokonale nenahradia. Pritom pre vašu dušu sú viac ako potrebné. Toto je 5 z nich.
1. Nedokáže objať blízku osobu
Samozrejme, cez telefón môžete komunikovať s vašimi blízkymi a vidieť sa pri tom, no nemôžete ich objať či dať im bozk. „Smajlíky“, obrázky či animácie nerátame. Pritom objatie je niečo, čo človek jednoducho potrebuje. Obyčajné ľudské objatie spôsobí divy. Objatie poteší aj vašich rodičov či blízkych priateľov a ak nemáte po ruke žiadneho človeka, vyobjímajte svojho psíka. Ak je to teda možné, odložte dnes mobilný telefón a objímte toho, kto si to zaslúži. Zlepšíte si deň navzájom, uvidíte.
2. Nezaručí vám kvalitný spánok
Práve naopak, je vedecky dokázané, že ak pozeráte na displej telefónu, tabletu či počítača krátko pred tým, ako zaľahnete spať, neurobíte svojmu mozgu dobre. Svetlo z displeja totiž vášmu mozgu ako keby povedalo, že ešte nechcete spať. Tým nielenže zabraňujete správnej funkcii neurónov, ale môže sa to podpísať aj pod to, prečo nedokáže zaspať, hoci vás zmáha únava. Navyše bránite aj tomu, aby sa mozog počas spánku čistil od neurotoxínov, takže na druhý deň môžete mať problémy s kondíciou vašej pamäte.
3. Nepredĺži vašej babičke život
Ale vy áno. A viete ako? Obyčajnou návštevou a spoločným trávením času, tvrdí štúdia z Kalifornskej univerzity. Musíte uznať, že vtedy je vám mobil úplne zbytočný. S babkou či inou blízkou osobou, ktorá potrebuje viac spoločnosti, sa mobil za vás neporozpráva, nezoberie ju na prechádzku a ani jej neuvarí večeru. Ak teda chcete, aby vaši rodičia či starí rodičia žili čo najdlhšie, snažte sa eliminovať ich samotu, navštevujete ich, niekam ich zoberte, hoci aj na obyčajnú večeru. Isteže, môžete im aj zavolať, pretože to tiež poteší, no priamy a osobný kontakt to nikdy nenahradí.
4. Nezrelaxuje za vás
Čo robí väčšina ľudí po náročnom dni? Príde domov a sleduje sociálne siete či správy na mobile, najlepšie v polohe ležmo. Nuž, naozaj, aj toto sa niekomu môže zdať ako príjemný relax, no ten je pre vaše telo úplne škodlivý už len preto, že svoje oči opäť konfrontujete s displejom technologického zariadenia a nemáte žiadny pohyb. Skúste to preto aspoň dnes trochu inak. Namiesto mobilu skúste aktívny oddych a choďte si zabehať či zacvičiť, konečne siahnite po tej knihe, ktorá sa vám povaľuje na stole už od Vianoc, choďte von s priateľmi - ale zakážte aj im neustále „šťuchať“ do mobilu, alebo sa jednoducho venujete svojim koníčkom. Pri nich vám telefón naozaj netreba.
5. Neposkytne vám zážitok
Pravdaže, len v tom prípade, ak za zážitok nepovažujete nové a vyššie dosiahnuté skóre v hre, prípadne novú aplikáciu, na ktorú ste náhodu natrafili. A hoci si môžete zážitok kúpiť práve cez mobil - či už v podobe výletu alebo adrenalínovej akcie, mobil je aj tak len prostriedok. Teraz však nemáme na mysli primárne takéto zážitky, ktoré sa dajú kúpiť, ale hlavne situáciu, akú nezachytíte, keď budete pozerať do telefónu a ľahko o ňu prídete. Nezabúdajte, že estetické situácie, ktoré potešia nielen váš zrak, ale aj dušu, sú všade okolo vás a zážitok bude intenzívnejší, keď ich uvidíte na vlastné oči. Realita sa na chvíľu zastaví a na problémy v tom okamihu zabudnete. V tej chvíli rozhodne ale nestrácajte čas fotením nejakej situácie práve na mobil, vychutnajte si ju takú, akou v tom momente je. Nekazte si zážitok naťahovaním sa s technikou, spomienky predsa aj tak ostanú vo vašej hlave a v čarovnejšej podobe.
- Naspäť na zoznam článkov