Exkurzia Svidník - Dukla

Trasa exkurzie: Prešov – Dukla – pamätník, vyhliadková veža, bunkre, drevený chrám v Nižnom Komárniku, Údolie smrti, pamätník vo Svidníku, skanzen ľudovej architektúry vo Svidníku.

Dňa 11. 10. 2022 sa žiaci 8.ročníka zúčastnili exkurzie na Duklu, miesto najurputnejších bojov na našom území počas 2. sv. vojny. Pri pamätníku Československej armády sme si zapálením kahanca a minútou ticha uctili tých, ktorí na týchto miestach položili svoje životy. Na vyhliadkovej veži prebiehajú rekonštrukčné práce, o ktorých sme vedeli, ale napriek tomu sme sa k veži vybrali a pozreli si ju aspoň zvonku. Bunkre pred obcou Nižný Komárnik i bojová technika v Údolí smrti žiakov zaujali. V Údolí smrti sa nachádza novopostavená vyhliadková veža v symbolickom tvare náboja. V Nižnom Komárniku sme navštívili gréckokatolícky chrám Ochrany Presvätej Bohorodičky z roku 1938, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou. Zastavili sme sa aj pri pamätníku vo Svidníku. Potom naše kroky viedli do skanzenu. Tu už vládla uvoľnená atmosféra. Žiaci si mali možnosť prezrieť rôzne objekty reprezentujúce architektúru východoslovenskej dediny 18. a 19. st. Formou exkurzie si žiaci obohatili svoje vedomosti z histórie, geografie i literatúry a exkurzia splnila svoj cieľ.