Medzinárodný deň materinského jazyka

V piatok 21. 2. 2020 si vyučujúci slovenského jazyka a literatúry pri príležitosti Medzinárodného dňa materinského jazyka pripravili rôzne aktivity pre žiakov. U piatakov, šiestakov i siedmakov zožala úspech mini súťaž s názvom Genitív školy 2020.
Úlohou žiakov bolo nájsť 36 papierikov s karikatúrou Ľudovíta Štúra, ktoré boli rozmiestnené na rôznych miestach na hlavnej chodbe. Každý papierik obsahoval 1 podstatné meno v nominatíve. Od daného slova mali žiaci utvoriť G plurálu. A veru s niektorými slovíčkami sa aj potrápili. Najlepšie si so skloňovaním poradili šiestaci, milo prekvapil aj kolektív 4.A triedy, ktorá skončila v tejto aktivite na poprednom mieste.
Na vyučovacích hodinách si učitelia slovenčiny pripravili exkurz do starej bernolákovskej slovenčiny, ôsmaci si skúsili aj preklad textov do súčasnej slovenčiny. Pre mladších žiakov (5. a 6. ročník) si pán učiteľ pripravil ultrakrátke zábavné maňuškové divadielko v šarištine. Následne sa žiaci popasovali s prekladom ľudovej piesne z nárečia do slovenčiny, pričom si mohli pomôcť šarišsko- slovenským slovníkom. Popasovali sa so slovami ako napríklad tepša, juška, drucik, bidňatko či ošča. Cieľom bolo žiakom ukázať, že šariština, s ktorou sa stretávajú napr. v domácom prostredí, je síce v komunikácii bežná, nie je však spisovnou formou slovenčiny. Jej výhodou napríklad je, že sa ňou celkom slušne dohovoria v okrajových oblastiach slovensko-poľského pohraničia, teda s našimi severnými susedmi.
Na hlavnej chodbe sa za účasti starších žiačok mohli tí mladší zatúlať až do obdobia Veľkej Moravy, do čias príchodu vierozvestcov Cyrila a Metoda, na ktorých sa odvolávame v súvislosti so vznikom prvého písma – hlaholiky. Po ceste dejinami slovenčiny so žiakmi vo štvrtok cestoval náš kolega – dejepisár.
Pozitívne hodnotíme aj kultúrne podujatie VIA HISTORICA, ktorá umnou a vtipnou formou sprevádzala žiakov dejinami Slovenska od čias Uhorského kráľovstva až po vznik Československej republiky. Nezabudla im tiež pripomenúť, aké dôležité je v dnešnej dobe vzdelanie, pretože povedomie o tejto potrebnej výbave každého mladého človeka 21. storočia sa akosi vytráca z pamäti dnešnej generácie.