Týždeň finančnej gramotnosti

V dňoch od 13. 5. do 17. 5. 2019 bol v našej škole realizovaný „Týždeň finančnej gramotnosti“, v rámci ktorého mali žiaci 2.stupňa možnosť absolvovať rôzne akcie. Všetci žiaci sa s touto témou mohli zoznámiť už pri vstupe do školy, kde boli inštalované dve nástenky venované tejto tematike.
V utorok, 14. 5. 2019, žiaci 9. ročníka „finančne plánovali“ s pánom Ing. Radoslavom Harvanom, team managerom spoločnosti Partners Group SK. Ten im sprostredkoval informácie, aké dôležité je učiť sa už v mladom veku správne nakladať s  finančnými prostriedkami, aké dôležité je sporenie a ekonomické hospodárenie.
V stredu, 15. 5. 2019, si žiaci 8. ročníka v spolupráci s vyučujúcimi z Obchodnej akadémie na Volgogradskej ulici v Prešove, s pani Ing. Katarínou Machajovou a Ing. Annou Figurovou, vyskúšali výpočet čistej mzdy zamestnanca. Žiaci na konkrétnych príkladoch pochopili rozdiel medzi hrubou a čistou mzdou. Taktiež získali informácie, kde je tento rozdiel v sumách odvádzaný a na čo slúži štátu.
Vo štvrtok, 16. 5. 2019, sa žiaci 7.A  a 7.B triedy stretli s pánom Jozefom Angelovičom, úspešným podnikateľom zo Spišskej Novej Vsi. Žiakov upútal rozprávaním o svojich podnikateľských začiatkoch, o tom, ako prekonával problémy, ako ich riešil. Žiaci získali reálnejší pohľad na podnikanie, čo sa za pojmom podnikanie ukrýva, že to nie je len o „veľkých peniazoch“, ale hlavne je to o dlhých rokoch odriekania, o drine. Dôležitá je podpora a pochopenie zo strany najbližších.
V piatok, 17. 5. 2019, si vybraní žiaci z jednotlivých tried 2. stupňa mohli zmerať sily v kvíze s názvom „Bude zo mňa euroobčan a bankár?“ Tento kvíz sme podľa náročnosti rozdelili na dve časti. Jedna časť bola pre žiakov 5. a 6. ročníka a druhá časť pre žiakov 7. až 9. ročníka. Niektoré otázky sa súťažiacim zdali menej náročné, iné ťažšie až záludné. Každý, kto sa tohto kvízu zúčastnil, bol odmenený sladkou odmenou a úspešní riešitelia aj suvenírmi.
Ani žiaci 5. a 6. ročníka neboli ukrátení. V stredu 22. 5. 2019 sa stretli s pánom Ing. Pavlom Paľom, predsedom Slovenskej numizmatickej spoločnosti, pobočky v Prešove. Ten im priniesol mince a papierové platidlá, aké sa používali na dnešnom území SR v priebehu posledných sto rokov. Porozprával im zaujímavosti z tejto oblasti, napr. ako spoločenské dianie malo vplyv na podobu ale aj na hodnotu jednotlivých platidiel. Žiaci mali mnoho
zaujímavých otázok. Úspech mali aj jednotlivé zbierky mincí a papierových platidiel z vojnového či povojnového obdobia. Zaujímavými pre nich však boli aj peniaze používané na našom území pred zavedením eura.
Ďakujeme všetkým hosťom, ktorí pomohli Týždeň finančnej gramotnosti zorganizovať a zatraktívniť pojem finančná gramotnosť pre našich žiakov.