Exkurzia Nestville Park Hniezdne, Ľubovniansky hrad a skanzen

Dňa 12. 4. 2018 žiaci ôsmeho a deviateho ročníka absolvovali exkurziu do Nestville Parku v Hniezdnom pri Starej Ľubovni. Cieľom bolo žiakom priblížiť históriu, tradičné remeslá, výnimočnú zručnosť ľudí žijúcich v tomto regióne a nadviazať na kultúrne dedičstvo obyvateľov severného Spiša.
Expozícia Nestville Parku sa skladá z troch častí: História (ukážky tradičných ľudových remesiel súvisiacich s liehovarníctvom), Moderná (moderný liehovar na výrobu liehu) a Tradícia (rezbárska sála s najväčším vyrezávaným obrazom v Európe a sklady zrenia whisky). Žiaci navštívili 12 expozičných miest (zvonica, debnárstvo, kováčstvo, poľnohospodárstvo 12. – 17. stor., sypanec, poľnohospodárstvo 17. – 20. stor., sladovňa, sušenie obilia – pozberová úprava, skladovanie obilia – silo, moderný liehovar – rafinéria,
rezbárska sála a sklady zrenia whisky, predajňa expozície) s odborným výkladom. V závere prehliadky sme ochutnali 100 % džús z produkcie spoločnosti. Potom sme sa presunuli do Nestville Chocolate (nová čokoládovňa), kde žiaci mali možnosť ochutnať a kúpiť si čokoládu z vlastnej výroby Nestville Parku.
Po obhliadke liehovaru sme navštívili Ľubovniansky hrad. V týchto historických priestoroch si žiaci mali možnosť pozrieť poľské korunovačné klenoty, hradné nádvorie a hradnú vežu, z ktorej bol krásny výhľad na okolie Starej Ľubovne. Súčasťou prehliadky bol aj skanzen, ktorý je jedinečným spojením hradnej majestátnosti a ľudovej architektúry zo Spiša a Šariša situovanej priamo pod hradom. Žiaci videli vidiecke domy, školu, mlyn, zrubový gréckokatolícky kostolík i kováčsku vyhňu.