Deň mlieka - preventívny program Zdravý úsmev

Pi veľa mlieka a budeš zdravý a silný!“ túto vetu nám všetkým prizvukovali už od malička. Mlieko je bez pochýb vynikajúcim zdrojom vápnika a fosforu, čo sú minerály, ktoré naše telo potrebuje pre správne fungovanie. Inak tomu nie je ani čo sa týka ústneho zdravia, ktoré je pre nás prioritou.

Preventívny program „Zdravý úsmev“ jeho cieľom je vzdelávanie detí a mládeže v oblasti správnej starostlivosti o zuby a ďasná a postupné prispievanie k znižovaniu kazivosti chrupu na Slovensku. Jeho realizácia začala na základnej škole Lesnícka už od roku 1999. Základná škola bola prvou školou, ktorá začala s edukáciou detí, žiakov z oblasti orálneho zdravia.

V rámci preventívneho programu ZDRAVÝ ÚSMEV, dňa  22.02.2024 študenti katedry dentálnej hygiena Dorota Pčolková a Alex Luterančík, pod vedením  Mgr. Bc. Lucie Hudákovej, PhD zrealizovali edukačné stretnutie, ktoré bolo zorganizované v súvislosti s natáčaním videonahrávky ku Dňu mlieka.

V popoludňajších hodinách sa žiaci 3. ročníka hravou formou dozvedeli, aký vplyv má mlieko na zdravie našich zubov. Po úvodnom zhliadnutí pútavej rozprávky sa žiaci veselo vrhli na zábavné aktivity. Formou ochutnávky mliečnych potravín žiaci zisťovali, ktoré mliečne výrobky sú vhodné a ktoré menej vhodné na chrup. Táto aktivita mala u žiakov veľký úspech a každý z nich si chcel preveriť svoje chuťové zmysly. Študenti katedry dentálnej hygieny naučili žiakov aj to, že ak zjedia mliečnu potravinu, ktorá obsahuje cukor a nie je veľmi zdravá pre ich zuby majú si ústa vypláchnuť čistou vodou, počkať aspoň 30 minút a následne si zuby vyčistiť, aby nedošlo k poškodeniu skloviny zubov.

Po ochutnávke nasledovalo spoločné čistenie zubov, kde študenti precvičovali so žiakmi správnu techniku čistenia zubov ako aj správny postup čistenia zubov.

Pokračovaním bola hra na zubárov, počas ktorej si žiaci pomocou zubolekárskych zrkadielok navzájom pozerali do úst, počítali zuby spolužiakovi a kontrolovali, či tam nemá zubný kaz. Objavené zubné kazy následne zakreslili do pracovného listu. V závere stretnutia obdržali žiaci za svoju šikovnosť drobné darčeky od firmy Colgate Professional CZ/SK, z ktorých mali veľkú radosť. Celé stretnutie sa nieslo v príjemnom duchu a veríme, že si ho žiaci užili a nadobudli nové vedomosti z oblasti orálneho zdravia.

Na záver by sme sa chceli poďakovať vedeniu základnej školy pani riaditeľke Ing. Marte Ichniovskej za prejavený záujem a milým pani učiteľkám za ochotu a nápomocnosť pri organizovaní stretnutia. Už teraz sa tešíme na ďalšiu spoluprácu.

Mgr.Lucia Hudáková, PhD.