Exkurzia Dukla - Vyšný Komárnik, údolie smrti, skanzén Svidník

Dňa 24. 10. 2023 sa žiaci 8. ročníka zúčastnili exkurzie na Duklu, miesto najurputnejších bojov na našom území počas 2. sv. vojny. Pri pamätníku Československej armády sme si zapálením kahanca a minútou ticha uctili tých, ktorí na týchto miestach položili svoje životy. Na vyhliadkovej veži sme si vypočuli veľmi zaujímavý výklad o priebehu Karpatsko-Duklianskej operácie a mohli sme sa nepriamo preniesť do  nie ľahkého obdobia, ktoré  účastníci bojov prežívali.

Zastavili sme sa aj pri pamätníku vo Svidníku. Potom naše kroky viedli do skanzenu, v ktorom už vládla uvoľnená atmosféra. Skanzen Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku bol pre žiakov akýmsi návratom do minulosti. Na ploche 11ha sa nachádza 50 objektov ľudovej architektúry, chalúpky pokryté slamou, škola, mlyn, krčma či drevená cerkev. Formou exkurzie si žiaci obohatili svoje vedomosti z histórie, geografie i literatúry a exkurzia splnila svoj cieľ.