Svätý Mikuláš

6. december - sviatok  sv. Mikuláša.

Sv. Mikuláš bol biskupom.

Pôvod mena: z gréckeho Nicolaós – víťazný v ľude, víťazstvo ľudu.

Podľa tradície sa Mikuláš okolo r. 300 stal biskupom v meste Myra v dnešnom Turecku. Hlásal evanjelium, pomáhal biednym, chorým a trpiacim a preslávil sa milosrdenstvom a dobročinnosťou. Už počas života ho nazývali otcom sirôt, vdov a chudobných. Podľa tradície zomrel 6. decembra 345 alebo 351. V r. 1078 talianski námorníci ukradli jeho pozostatky a priniesli ich do Bari.

Azda žiaden biskup na Západe nie je taký populárny ako práve svätý Mikuláš. Viažu sa k nemu legendy o jeho dobročinnosti. Ako súvisí čert a anjel, ktorí sa neodmysliteľne zjavujú po boku Mikuláša? Anjel by mal symbolizovať dobro, ktoré Mikuláš konal, čert zlo, ktoré odstraňoval. Vo východnej cirkvi je Mikuláš taktiež mimoriadne uctievaný. V ikonografii je zobrazený ako biskup s mešcom v ruke alebo knihou s tromi zlatými jablkami, či tromi chlebmi, zlatými prútmi, ale aj s kotvou. Dávať a nečakať dar. Taký je hlavný zmysel sviatku svätého Mikuláša, biskupa, ktorý pripadá na 6. decembra.

Ako sa môžeme aj my inšpirovať  životom sv. Mikuláša? Robiť dobro v skrytosti! Predsavzatie: „Ale keď ty dávaš almužnu, nech nevie tvoja ľavá ruka, čo robí pravá, aby tvoja almužna zostala skrytá. A tvoj Otec ťa odmení, lebo on vidí aj v skrytosti.“ (Mt 6, 3-4)