145. výročie narodenia J. G. Tajovského

Dňa 28. 10. 2019 sa v našej škole uskutočnilo podujatie k príležitosti Medzinárodného dňa školských knižníc. Tohtoročnou témou bolo: „Inšpirujúci žiaci, tvorivá myseľ: 145. výročie narodenia J. G. Tajovského.“

Žiaci našej školy si prostredníctvom školského rozhlasu vypočuli zaujímavosti zo života autora a z jeho 2-ročného pôsobenia v Prešove. Potom sme si vypočuli úryvok z poviedky Žliebky, ktorý nám sprostredkovali žiačky 9. ročníka. Žiaci pozorne sledovali text, pretože po vypočutí úryvku ich úlohou bolo odpovedať na 10 kvízových otázok.

2. vyučovacia hodina prebehla v učebni slovenského jazyka, kde žiaci 9. ročníka pripravili projekty o autorovi a následne z nich vyhotovili nástenku. Na druhej hodine v knižnici našej školy prebehlo taktiež podujatie pre žiakov 2. stupňa, ktorého cieľom bolo prehĺbiť  vedomosti o tomto predstaviteľovi slovenského realizmu. Išlo o netradičné, moderné spracovanie jeho života a diele. Celé podujatie vyvrcholilo návštevou divadla A. Duchnoviča a pozretím si predstavenia Sľuby.

Žiaci 1. stupňa sa oboznámili so životom autora formou kratšej a jednoduchšej prezentácie, ktorá bola prispôsobená ich veku, pretože s týmto autorom sa bližšie oboznámia vo vyšších ročníkoch. V skupinách deti spolu s rodičmi lúštili tajničku o autorovi. Druhou úlohou bolo vymyslieť list pre J. G. Tajovského.V závere podujatia spoločne vytvorili obrovský podpis J. G. Tajovského.

Celý deň bol sprevádzaný zábavou, vzájomnou spoluprácou a spoznávaním nového.

Ďakujeme všetkým žiakom, učiteľom a rodičom za zapojenie sa do tohto podujatia.