Slovenské opálové bane

Dňa 20.5.2019 prijali naše pozvanie sprievodcovia zo Slovenských opálových baní. Žiakom 8. ročníka pútavou formou predstavili unikátne  najstaršie opálové podzemie na svete, ktoré sa nachádza za obcou Zlatá Baňa. Žiaci sa dozvedeli, že v bani je celoročne teplota 4°-8°C, chodby sa tiahnu v dĺžke viac ako 30 km, že tu bol nájdený najväčší drahý opál, Harlekýn, ktorý sa nachádza v múzeu vo Viedni, že opály boli obľúbené aj u mnohých panovníčok a dokonca sa nachádzajú aj v korunovačných klenotoch. Prezreli si rôzne druhy opálov i náradie, ktoré baníci v minulosti využívali pri ťažbe. Tieto a aj mnohé iné informácie obohatili vedomosti žiakov a vzbudili v nich zvedavosť. Opálové bane sú dobrým tipom na výlet s rodičmi. Naše poďakovanie patrí prednášajúcim, ktorí si našli čas a navštívili nás.