Triedy s NKS Tréning fonematického uvedomovania podľa D. B. Eľkonina HANDLE® INPP® metóda Storytelling SINDELAR EEGbiofeedback Prvky metódy M. Montessori Individuálna logopedická intervencia

Tréning fonematického uvedomovania podľa D. B. Eľkonina

Fonematické uvedomovanie je chápanie toho, že slová okrem svojho významu majú svoju zvukovú formu a tú  tvoria reťazce plynulo vyslovených hlások. Dieťa porozumie tomu, že pridaním, odobraním, zámenou poradia hlások sa zmení štruktúra a význam slova.

Podiel fonematického uvedomovania na kvalite čítania sa potvrdil u detí so sluchovým postihnutím, pacientov  afáziou, u detí s vývinovými poruchami reči či s dyslexiou.

Celá metodika je urobená formou hry. Jej cieľom je, aby dieťa získalo predstavu o slove ako o forme, ktorá nesie význam. Učenie je názorné a zábavné.

V Krajine slov vystupujú postavy, ktoré sú nositeľmi vlastnosti jazykového materiálu: Majster Slabika, Majster Dĺžeň, Hláskulienky, kamaráti Dano a Ďuro, Bacil Omyl... Deti sa učia pozorne a kriticky nenaletieť Bacilom Omylom ponúkanému riešeniu.

1. PREDGRAFÉMOVÁ ETAPA 2. GRAFÉMOVÁ ETAPA

- Slabičná štruktúra slova

- Hlásková štruktúra slova

- Samohlásky, spoluhlásky a dvojhlásky